Facebook Messenger’da Mutlaka Kullanmanız Gereken 15 Süper Özellik

Fotoğrafçılık

Eskiden öylesine, kendi halinde bir sohbet uygulaması olan Facebook Messenger, şimdilerde oldukça büyük, Facebook’tan tamamen bağımsız, tek başına son derece yeterli ve özellikli bir program olarak dikkat çekiyor. Peki, acaba bizler bu hemen her gün güncellenen ve birçok özellik eklenen uygulamayı layıkıyla kullanabiliyor muyuz dersiniz?

Sosyal medya devi Facebook’tan bağlarını kopardıktan sonra Messenger çok değişti. Bunlardan en önemlisi artık bir Facebook hesabına gerek kalmadan Facebook Messenger kullanabiliyor olmamız ancak bunu herkes biliyor. Gelin, neleri bilmiyor olabileceğimize ve hangi platformda bunları kullanabileceğimize bir göz atalım.

Facebook Messenger ile neler yapılabilir?

Ancak ilk önce eğer hala sahip değilseniz Facebook Messenger’ı indirip anlatacağımız özellikleri hemen denemek isteyebilirsiniz. Buradan buyurun lütfen…

Facebook Messenger “yüz tanıma sistemi” ile resim paylaşmak

Fotoğraf Büyüsü özelliği telefon albümünüzde Facebook Messenger arkadaşlarınızın fotoğrafları varsa onları tanıyabiliyor. Böylece hiç rehberde ya da listede aramadan onlara fotoğrafları gönderebiliyorsunuz.  Bu özellik elbette iki taraflı çalışıyor. Ancak bir şartla çalışıyor o da cihazınızın Android olması. Evet, bu özellik şimdilik sadece Android cihazlarda var.

Yüz tanıma sistemi ile resim paylaşma

Facebook Messenger ile Basketbol oynamak

Facebook Messenger ile Basketbol oynayabilirsiniz

Şimdilik sadece mobil cihazlarda oynanabilen bu küçük basketbol oyunu aslında karşılık arkadaşlarınızla yarışabileceğiniz bir şut atma oyunu. Messenger basketbol oyununu oynamak için ilk önce oyunu farklı bir yolla açmanız gerekiyor, Messenger üzerinde bir yazışma başlatarak emojiler ikonunu seçiyorsunuz. Daha sonra aşağıdaki şemayı takip ederek eğlenceyi başlatabilirsiniz.

Facebook Messenger ile Basketbol oynayabilirsiniz

Tek yapmanız gereken doğru emoji kategorisini seçmek ve bu kategori altındaki basketbol topu emojisini bularak yazışmaya eklemek. Sohbete eklediğiniz basketbol topu emojisinin üzerine dokunur dokunmaz arkadaşınızla oyuna başlayabilirsiniz. Hem bireysel hem de grup sohbetlerinde bu özelliği kullanabiliyorsunuz.

Facebook Messenger’da Spotify ile müzik paylaşmak

Bu özellik yine grup ve bireysel sohbetlerde kullanılabiliyor. Tek yapmanız gereken bir grup ya da bireysel sohbet esnasında sağ alt köşedeki üç nokta yan yana işaretini tıklayıp Spotify uygulamasını yüklemek ve buradan gruba ya da arkadaşınıza müzik listenizi göndermek. Spotify uygulamasını henüz Messenger’a eklemediyseniz aynı seçenekle uygulamayı bulup entegre edebilirsiniz.

Facebook Messenger'da Spotify ile müzik paylaşın

Facebook Messenger’da gizli ve filtrelenmiş mesajları görmek

Facebook Messenger ile ulaşmak isteyip de ulaşamayacağınız kimse yok. Aynı durum başkaları için de geçerli. Ancak Messenger arkadaş listenizde olmayan mesajları filtreliyor ve sizi rahatsız etmesini engelliyor. Bu mesajları siz kontrol edebiliyorsunuz. Filtrelenmiş mesajlara ulaşmak için Menüden Kişiler>Mesaj İstekleri>Filtrelenmiş İstekler menü yolunu takip ederek bu mesajlaraulaşabilirsiniz.

Facebook Messenger'da gizli ve filtrelenmiş mesajları görün

Facebook Messenger’da takma isimler takmak ya da renk değiştirmek

Arkadaşlarınızın isimlerini tıklayarak aşağıda gösterdiğimiz gibi rengarenk bir sohbet ortamı yaratmak mümkün. Aynı şekilde arkadaşlarınıza takma isimler de takabilirsiniz. Renkler pek sorun çıkarmasa da, takma isimler zamanla birbirine karışabiliyor ve kimin kim olduğunu anlamakta zorlanabiliyorsunuz. Ancak bazı özel durumlar için faydalı olabiliyor.

Facebook Messenger'da arkadaşlarınıza takma isimler takın ya da renk değiştirin

Facebook Messenger emoji kısa yolunu değiştirmek

Bütün platformlarda emoji kullanmak bu kadar popüler olmuşken gruplarınıza ya da arkadaşlarınıza bir emoji atayabilirsiniz. Böylelikle onları birbirlerinden daha eğlenceli bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Bu özelliği de bir önceki menü sekmelerini takip ederek yapabilmeniz mümkün. Aşağıda gösterdiğimiz yolu izlerseniz çok eğleneceğinize eminiz.

Facebook Messenger emoji kısa yolunu değiştirmek

Facebook Messenger ile adres paylaşmak

Arkadaşınızla ya da grubunuzla konuşurken adres göndermek de son derece kolaylık sağlayan bir Messenger özelliği. Bunu da sohbet sayfanızda altta sağda bulunan iğne ikonu ile yapmanız mümkün.

Facebook Messenger ile adres paylaşmak

Facebook Messenger web platformu daha kullanışlı

Sürekli cebinizden telefonu çıkartıp uygulamalar arasında dolanmaktansa, Facebook Messenger web uygulamasını kullanarak hem zaman kazanabilir hem de uygulamayı ergonomik bir şekilde hızlıca muhabbet edebilirsiniz.

Facebook Messenger web platformu daha güvenli olabiliyor

Facebook Messenger’da farklı boylarda simge kullanmak

Facebook Messenger ile bazı emojilerin üzerine dokunup parmağınızı bir süre kaldırmazsanız farklı boylarda simgeler elde edebiliyorsunuz. Bu simgeleri normal emojiler sekmesinden bulup denemeniz mümkün. Ancak en çok kullanılanı tabii ki “beğendim” simgesi.

farklı boylarda simgeler

Facebook Messenger’a uygulama eklemek

Facebook Messenger ile sadece sohbet etmiyorsunuz. Uygulamanın içinden seçebileceğiniz pek çokfarklı uygulamayla bambaşka deneyimler de kazanabilirsiniz. Güncel haber kaynakları, hareketli GIF ve farklı emoji uygulamaları ve klavye programlarını Messenger’a yüklemek mümkün.

Facebook Messenger’a uygulama eklemek

Facebook Messenger’a daha fazla çıkartma eklemek

Facebook Messenger’da emojilerden daha çok çıkartma var. Hemen her türlü çizgi kahramanı, ünlem ifadeleri ve sevilen film karakterlerini bulabileceğiniz bu çıkartmalar bedava ve kolaylıkla Messenger’a eklenebiliyor. Bunun için konuşma penceresinde altta gördüğünüz “smiley” işaretini tıklamanız ve aşağıdaki krokiyi takip etmeniz yeterli.

Facebook Messenger’a daha fazla çıkartma eklemek

Facebook Messenger’a daha fazla çıkartma eklemek

Facebook Messenger’da fotoğraf işlemek

Arkadaşlarınızdan gelen ya da sizin paylaşacağınız resimlerin üzerine müdahale edebileceğiniz birkaç seçenek var. Fotoğraflarınızdan komik CAPS’ler yapmak istiyorsanız bu özellik çok işinize yarayabilir.Sohbet pencerenizde alt taraftaki ikonlardan “soldan üçüncü” yani dağlar ve güneş olan sembole tıklayarak size son gönderilen resimlere gidin. Oradan seçeceğiniz bir resmin üzerinde parmağınızı kaldırmadan biraz tutun. Resmi işlemek mi yoksa başkasına göndermek mi istediğinize dair çıkacak olan sembollerden kalemi seçin. Artık resminize yazı yazıp süsleyebilir ve istediğinize gönderebilirsiniz.

Facebook Messenger’da fotoğraf işlemek

Facebook Messenger’da fotoğraf işlemek

Facebook Messenger bildirimlerini kontrol etmek

Bir grup oluşturduktan sonra siz grupta konuşmaya devam etmeseniz de size bu sohbet ile ilgili bildirimler gelmeye devam ediyor. Ancak bunu susturmak ve bildirimleri tamamen kapatmak ya da askıya almak isteyebilirsiniz. Facebook Messenger’da grup bildirimlerini kontrol edebildiğiniz bir seçenek var. Bunu yapmak için grup ya da kişinin adının hemen yanındaki ünlem simgesine dokunup buradan “bildirimler” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Facebook Messenger bildirimlerini kontrol etmek

Facebook Messenger ile grup kurmak

İster belli bir grup adı altında ya da tek tek sohbet ederken tüm arkadaşlarınızı sadece bir süreliğine grup konuşmaları oluşturarak bir araya getirmeniz mümkün. Sürekli beraber sohbet ettiğiniz dostlarınıza belli bir grup adı vererek onları bir arada tutmak oldukça kullanışlı olabiliyor. İsterseniz geçici gruplar oluşturarak sonradan bu grubu bozmak da olası. Bu gruba bir de avatar ayarlarsanız daha kolay tanımlayabiliyorsunuz.

Facebook Messenger ile grup kurmak

Facebook Messenger ile sesli görüşme yapmak

Facebook Messenger’ın en güzel özelliklerinden biri de Wi-Fi üzerinden grup ya da bireysel telefon konuşmaları yapabilmek. Bunun için konuştuğunuz kişinin sohbet sayfasında üstte bulunan telefon simgesini kullanmanız yeterli olabiliyor.

Facebook Messenger ile sesli görüşme yapmak

Facebook Messenger ile sesli görüşme yapmak

Messenger grup konuşmaları şu an en fazla 12 kişiye kadar arama özelliğini destekliyor. Bir grup oluşturulduktan sonra yukarıda yer alan arama butonuna tıklanarak sesli arama tüm kişiler için aktif hale geliyor. Son olarak ise “Aramayı Başlat” butonuna tıklayarak sesli arama başlatılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir