Turkcell’in Twitter Savaşı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Yazılarım

Ensar Vakfı’nın düzenlediği Türkiye Değer Ödülleri’ne sponsor olduğu gerekçesiyle Twitter’da kullanıcıların tavır aldığı Turkcell, hakaret bulunduğu gerekçesiyle 423 tweete daha erişim engeli talep etti. Böylece Turkcell’in engelleme talep ettiği Tweet sayısı 1.000’e ulaştı.

Turkcell’in yasakladığı Tweet sayısı sadece bu kadar değil. Bir süredir Twitter’da operatöre karşı ağır bir eleştiri kampanyası sürdürülüyordu. Bundan dolayı operatör İstanbul Anadolu 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği vasıtasıyla, 1 Nisan tarihinde Turkcell’in toplum nezdindeki ‘konum ve saygınlığını zedelediği’ ve şirketi ‘küçük düşürdüğü’ gerekçesiyle toplamda 864 içeriğe erişimin engellenmesine karar vermişti.

Toplam 423 Tweet’e engel kararı

12 Nisan tarihli kararda bir hesaba ait dokuz Tweet’e erişimin engellenmesine, hemen ardından 22 Nisan tarihinde de 266 Tweet’e erişim engeli getirildi. Aynı kararda 158 tweet için alınan erişim engeli kararının gerekçesi olarak birçok küfürlü ifade kullanılan iletilere de erişim yasağı getirilmişti.

Turkcell’in avukatı Mehmet Ali Köksal Ensar Vakfı’yla ilgili açılan #Tecavüzcell etiketindeki 40 bine yakın paylaşımı tek tek kontrol ettiklerini söylemiş ancak mahkeme, Turkcell’in erişim engeli talebinde bulunduğu diğer Tweet’leri düşünce ve fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirip ve yasaklamamıştı.

1 thought on “Turkcell’in Twitter Savaşı Tüm Hızıyla Devam Ediyor

  1. Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500\’lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl boyunca varlığını sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960\’larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve yakın zamanda Aldus PageMaker gibi Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir